Vše, co potřebujete vědět o své první markýze 16. 7. 2018

Už dlouhé roky instalujeme dobrým lidem markýzy na jejich dvorky, terasy a balkony. Zároveň jsme v oboru opravu ponoření a snažíme se držet krok se všemi novinkami. A právě kvůli těmto skutečnostem pokládáme za svou povinnost, podělit se o své poznatky s vámi. 

Markýzu doma možná dávno máte a rádi byste věděli, jak prodloužit její životnost. Možná o jejím pořízení teprve přemýšlíte a není vám jasné, jak vybrat tu pravou a jak ji správně nainstalovat. Dobrá zpráva: Vaše bloudění je u konce! V tomto manuálu vám poskytneme odpovědi na nejčastější otázky našich klientů.

1.Co to je markýza?

A začneme pěkně od podlahy, pro ty naprosto nepolíbené. Markýza je praktická ochrana před sluníčkem. Jde o textilní stříšku s UV ochranou, nainstalovanou většinou do venkovní zdi. Dokáže uchránit před slunečním žárem vás i vaše blízké tak, abyste si mohli bez starostí užívat volného času a bavit se bez omezení. Když se navíc místo pobytu ve stínu budete chtít slunit, je snadné markýzu srolovat.

2. Kam se markýza hodí?

Markýzu nejlépe využijete v exteriéru, na místech přilehlých k vašemu domu. Její stín tak může osvěžit vaši terasu, dvorek, balkon, lodžii nebo patio. Pokud máte u domu místo, kde se rádi scházíte s přáteli nebo jen tak lenošíte a už vás nebaví neustále zápasit s neforemným slunečníkem, hodí se markýza právě tam! Jako bonus pomůže ochladit i přilehlé místnosti domu.

3. Jak markýzu vybrat?

Pokud jste připravení dopřát si pod markýzou zaslouženého odpočinku, ale ještě žádnou nemáte, měli byste vzít v úvahu sílu větru, které bude markýza na vámi vybraném místě vystavena. V případě, že by zde měla čelit silnějším poryvům, doporučujeme vybrat nějakou robustnější markýzu s pevnější konstrukcí. 

K nejlevnějším typům markýz patří markýzy otevřené. V případě, že byste pro srolovanou markýzu chtěli mít spolehlivější ochranu, doporučujeme sáhnout po některé z markýz , které srolovanou látku schovají do bezpečí před přírodními vlivy.

 

4. Chytrá markýza?

Dnešní možnosti automatizace markýz se přibližují někdejším sci-fi představám o chytrých domech. Jistě, můžete si vystačit s manuálním ovládáním páčkou (případně dálkovým ovládáním jejího elektrického motoru), ale představte si markýzu, která vám tak trochu čte myšlenky a v závislosti na počasí a denní době se vysouvá nebo zasouvá a připravuje vám tak sama od sebe nejpříjemnější možné klima. Přesně tohle je možné už dnes například díky technologii Somfy!

5. Jak ji nainstalovat?

Markýzu si zvládnete namontovat i svépomocí podle přiloženého návodu. Je možné ji instalovat do většiny zdí. Markýzu je ale možné připevnit i ke stropu (například zespodu balkonu) nebo do krovu převisu stěny. Pokud byste si montáží markýzy nebyli jistí, v KK Design vám celou instalaci markýzy rádi zajistíme. 

6. Bezpečnost - na co dávat pozor

Při dešti, silnějším větru nebo bouřce je potřeba markýzu ihned zatáhnout. Jak voda, tak poryvy větru mohou způsobit nadměrné zatížení konstrukce. V ideálním případě by tak markýza měla být zatažená vždy, když není nikdo doma. Ačkoliv by vás asi v zimním období nenapadlo používat markýzu, dejte si pozor i na sníh a mráz, které by rozvinutou markýzu poškodili téměř jistě. Je také zapotřebí konstrukci odmontovat v případě, že se v místě instalace rozhodnete provádět nátěry nebo opravy fasády. 

7. Jak o markýzu správně pečovat?

Markýza nevyžaduje žádnou složitou péči. Díky kvalitní impregnaci neulpívají na látce nečistoty, a textilie tak má do jisté míry samočistící schopnost. Jinak je možné markýzu pravidelně impregnovat běžně dostupnými prostředky. 

Čistit ji můžete jemným kartáčováním, případně luxováním. Nemusíte se bát použít ani běžné čistící prostředky, například roztok vody a mýdla v pokojové teplotě. Jen pozor na agresivní chemické přípravky a tvrdé mechanické kartáče. Pokud byste byli v pokušení postarat se o markýzu podobně drsnými metodami, připravte se na to, že to její látka nebude snášet dobře.

Poskytovat lidem perfektní markýzy nás baví a v případě, že byste v této věci potřebovali s čímkoliv poradit, klidně se na nás obraťte. Můžeme vám pomoci s výběrem, zkontrolovat místo, na které se markýzu chystáte upevnit a pomůžeme i s její instalací.


Od návrhu po montáž

Jsme K&Kdesign, s.r.o., tým odborníků s 20-ti letou praxí v oboru montáží interiérové a exteriérové stínicí techniky. Pro naši odbornost, dosaženou právě neocenitelnými praktickými zkušenostmi, jsme dnes vyhledávanými partnery předních českých, ale i zahraničních výrobců stínicí techniky, kteří se na nás obrací se zadáváním zakázek odborných montáží interiérových i venkovních žaluzií a rolet, markýz, ale také sekčních i rolovacích garážových vrat.

Moravští specialisté na stínicí techniku (venkovní žaluzie, rolety, markýzy, pergoly a garážová vrata)

Montáže provádíme v okolí těchto měst:

Brno
Ostrava
Olomouc
Jeseník
Prostějov
Přerov
Šumperk
Opava
Bruntál
Frýdek-Místek
Karviná
Nový Jičín
Blansko
Břeclav
Hodonín
Vyškov
Znojmo
Více
Profesionální realizace
Od návrhu po montáž

Montáže provádíme v okolí těchto měst:

Brno
Ostrava
Olomouc
Jeseník
Prostějov
Přerov
Šumperk
Opava
Bruntál
Frýdek-Místek
Karviná
Nový Jičín
Blansko
Břeclav
Hodonín
Vyškov
Znojmo
Více
Copyright © 2024 K&K design s.r.o. | ARSY line